Pre Vaše operacije
Informacije u ovom tekstu će Vam pomoći da se pripremite za operaciju kile. Pročitajte ovaj tekst kada saznate datum operacije i kasnije, kada se operacija približi. U tekstu su date bitne informacije o onome šta treba da uradite u periodu pre operacije. Dok čitate ovaj tekst zapišite sve nejasnoće koje biste hteli da razjasnite sa Vašim lekarom. Vi i Vaš tim ćete se zajednički pripremati za planiranu operaciju.
Priprema za operaciju
Priprema za operaciju počinje onog trenutka kada Vaš ordinirajući hirurg indikuje operativno lečenje i da Vam bliže informacije o planiranoj operaciji i potencijalnim komplikacijama. Nakon što ste upoznati sa detaljima hirurškog lečenja potpisaćete informisani pristanak na planirano lečenje.
Mesec dana pre operacije
Preoperativna priprema se nastavlja pregledom lekara specijaliste interne medicine. Na pregled ponesite svoju medicinsku dokumentaciju kako bi se lekar što bolje informisao o Vašem zdravstvenom stanju.
Pregled obuhvata intervju ili razgovor sa bolesnikom (anamneza), fizikalni pregled, laboratorijske analize, radiografski snimak pluća i srca i elektrokardiogram (EKG).
U razgovoru sa Vama, internista će Vam postaviti pitanja o Vašim tegobama, početku i toku bolesti, o alergijama na lekove i hranu za koje već znate, o prethodnim operacijama, o hroničnim bolestima i redovnoj terapiji. Na kraju razgovora odgovarate na pitanja o bolestima u porodici, Vašim navikama u vezi pušenja i konzumiranja alkohola, o preležanim zaraznim bolestima, profesiji, navikama i stilu života. Molimo Vas da nam date precizne odgovore na sledeća pitanja kako bismo zajedno obezbedili sigurnost hirurške intervencije:
Ako konzumirate alkohol, bitno je da kažete Vašem anesteziologu koje količine na dnevnom/nedeljnom nivou konzumirate jer to može da utiče na Vas tokom operacije i nakon toga. Ako naglo prekinete upotrebu alkohola, može doći do grčeva, delirijuma pa čak i kome. Ukoliko imamo ovakve informacije, primenićemo lekove koji sprečavaju razvoj ovakvih komplikacija. Svakako se savetuje prekid upotrebe alkohola pre planirane operacije uz nadzor lekara koji je dužan da ove informacije čuva u poverenju.
Pušači imaju povećan rizik od respiratornih komplikacija za vreme i nakon operacije. Prekinite pušenje makar i par dana pre operacije. To će svakako doneti koristi. Ukoliko ste zainteresovani, lekar će Vas uputiti na program za odvikavanje od pušenja.
2. Fizikalni pregled
Fizikalni pregled obuhvata pregled svih regija Vašeg tela: glave, vrata, grudnog koša, trbuha i ekstremiteta.
3. Osnovne laboratorijske analize obuhvataju:
4. Nakon vađenja krvi rentgen tehničar po nalogu lekara će načiniti radiografski snimak srca i pluća.
5. EKG je zapis srčane aktivnosti koji može da ukaže na poremećaje ritma, ishemijsku bolest srca ili hroničnu slabost srčanog mišića.
U slučaju da se kroz standardne analize ukaže potreba za dodatnom dijagnostikom onda se ona sprovodi po nalogu interniste/kardiologa. Dodatna testiranja mogu uključiti:
Lekar internista/kardolog na kraju ispitivanja daje ili ne daje saglasnost za planirano operativno lečenje uz procenu rizika od opštih, nehirurških komplikacija.
Pre operacije, a nakon internističke evaluacije zdravstvenog stanja obavićete razgovor i pregled anesteziologa koji procenjuje Vašu podobnost za planiranu anesteziju. Operacija se može uraditi u opštoj anesteziji, regionalnoj (spinalna) ili lokalnoj infiltrativnoj anesteziji.
Nakon internističkog i anesteziološkog pregleda potrebno je da obratite pažnju na nekoliko stvari.
Vežbe disanja
Vežbe disanja se sprovode kod bolesnika kod kojih se planirana opšta ili totalna anestezija u toku koje funkciju Vaših pluća preuzima mašina. Pulmolog Vam može obezbediti spirometar za vežbe dubokog disanja kojima se povećava kapacitet disanja.
Trening
Pokušajte da vežbate svakog dana do operacije. Potrebno je da radite aerobne vežbe kojima se ubrzava rad srca, kao što su plivanje, brzo šetanje ili vožnja bicikla. Ukoliko je napolju hladno, iskoristite stepenice u kući ili šoping centru. Vežbanje će svakako podići Vašu kondiciju i ubrzati postoperativni oporavak.
Ishrana
Pokušajte da izbalansirate ishranu pre operacije. Izbegnite loše navike u ishrani pre operacije ako ste ih već imali. Ako Vam je potrebno, dogovorite dodatne konsultacije sa lekarom nutricionistom/dijetetičarem. Gojaznost je kontraindikacija za elektivno operativno lečenje kila zbog visokog rizika od postoperativnih opštih i hirurških komplikacija. Rizik od infekcije mrežice ili rane je značajno veći kod gojaznih osoba.
Sedam dana pre operacije
Dogovorite se sa Vašim lekarom kada ćete tačno prestati sa upotrebom lekova koji utiču na koagulaciju.
Prekinite sa upotrebom vitamina E, multivitaminskih napitaka, biljnih preparata i drugih suplemenata. Mogu da povećaju rizik od krvarenja.
Dva dana pre operacije
Prekinite sa upotrebom nesteroidnih antiinflamatornih lekova kao što su Brufen, Diklofen… Mogu da podstaknu krvarenje većeg stepena tokom operacije.
Dan pred operaciju
Bićete telefonski kontaktirani od osoblja bolnice kako bi se potvrdio termin i mesto operacije.
Obavite ličnu higijenu koja podrazumeva pranje kose, tela i ruku. Osim šampona i kupke koju već koristite, ne primenjujte kozmetička sredstva. Nokti ne smeju imati lak.
Večerajte do 19h. Tečnost možete piti do odlaska u krevet (najkasnije do ponoći).
Pokušajte da imate dug i kvalitetan san noć pred operaciju.
Na dan operacije
Hranu i piće ne smete uzimati ujutru pre operacije. Ako Vam je lekar dao uputstvo da uzmete tablete ujutru, popijte ih uz gutljaj vode.
Istuširajte se pomoću blagih antiseptičnih rastvora, bez upotrebe kozmetike.
Obucite se komforno.
Ako koristite optička sočiva, zamenite ih naočarima.
Na telu ne smete imati nikakav metal. Nakit skinite sa tela, uključujući pirsing. Upotreba električnog noža tokom operacije može izazvati opekotine na Vašem telu.
Ostavite vredne stvari kod kuće.
Ponesite sa sobom:
Možete se sami dovesti do bolnice ali je preporučljivo da Vas neko drugi doveze
Kada dođete u bolnicu, javite se osoblju sa prijema. Potrebno je da se otvori istorija bolesti i upišu osnovni podaci o Vama.
Sledeći kontakt je susret sa medicinskom sestrom koja će uzeti podatke o Vašim lekovima i o režimu kako ih koristite. Medicinska sestra će Vam plasirati intravensku liniju na ruci. Ukoliko je to nemoguće, pozvaće anesteziologa da to učini. Intravenska linija je namenjena davanju lekova venskim putem.
Medicinska sestra će Vas odvesti kod Vašeg anesteziologa koji će ponoviti razgovor sa Vama i pregled. Popričaćete o:
Kada dođe trenutak za operaciju, odšetaćete sa osobljem do operacione sale ili će Vas odvesti kolicima. Osoblje u sali će Vas preuzeti i postaviti na operacioni sto.
Anesteziolog će Vas postepeno uvesti u anesteziju. Ukoliko se operacija radi u regionalnoj anesteziji, istu će Vam plasirati anesteziolog. Ukoliko se operacija kile radi u lokalnoj anesteziji, hirurg će u toku razgovora sa Vama pripremiti operativno polje i dati Vam lokalnu infiltrativnu anesteziju u regiji operativnog polja.
Pripremili:
Dr Uroš Đinđić, lekar na specijalizaciji
Dr sci med Aleksandar Bogdanović, specijalista abdominalne hirurgije
Comments (2)
Much Photos Watch
05 mar 2022 - 17:42How is the COVID situation over there?
Ingrid
21 dec 2022 - 22:16Želite da se zadužite, a ne znate gde da dobijete pravi kredit?
Želite da pokrenete posao, ali nemate kapital?
Trebate li podnijeti zahtjev za kredit iz bilo kojeg razloga?
Trebate li božićni kredit?
Vaša nada je konačno tu jer Elena Nino pruža brze i pouzdane kredite, njihova usluga je 100% originalna i garantuje da ćete dobiti svoj kredit prilikom apliciranja, kontaktirajte putem e-pošte i odobrite danas na: [email protected]
Hvala vam i Bog vas blagoslovio
POVJERENJE
Ingrid