U javnosti a i u literaturi uopšte postoje brojni termini koji se odnose na stanje hroničnog bola u preponi: bolna prepona, hronični bol u preponi, atletska prepona, sportska prepona i slično. Dugoročni bol u preponi bez prisustva hernije je relativno čest problem u populaciji. Najčešće je zahvaćena populacija sportista i to fudbaleri, hokejaši, ragbisti, košarkaši, rukometaši i atletičari iako problem mogu imati i stariji ljudi, rekreativci ili oni koji se ne bave sportom.
Uzrok hroničnog bola u preponi može biti raznovrstan. Prvi zadatak lekara u kontaktu sa bolesnikom je da utvrdi razlog. Inicijalno je potrebno isključiti postojanje ingvinalne ili femoralne kile koja bi mogla biti razlog bola. Ukoliko ne postoje znaci prisustva hernije, potrebna je konsultacija ortopeda u cilju isključenja drugih stanja kao što su burzitis, osteoartritis, stres fraktura ili druga ortopedska stanja. Ukoliko se sva pobrojana stanja isključe, postoje četiri patološka procesa koja su uzrok hroničnog bola u preponi: bol povezan sa preponom, bol povezan sa aduktorima, bol povezan sa pubisom i bol povezan sa iliopsoapsom.
Bol povezan sa preponom postoji ukoliko se pri fizikalnom pregledu konstatuje bolna osetljivost prilikom palpacije regije ingvinalnog kanala a pogotovu zadnjeg zida preponskog kanala. Bol se često širi u unutrašnji but i međicu.
Bol povezan sa aduktorima se provocira frsiranom adukcijom a bol povezan sa iliopsoapsom forsiranom fleksijom buta. Kod bola porekla pubične kosti i simfize nalazi se osetljivost usled palpacije u stidnom predelu.
Terapijski pristup ovim bolesnicima je vrlo kompleksan i mora biti multidisciplinaran. U proces dijagnostikovanja bolesti i lečenja uključeni su hirurg, ortoped, radiolog, specijalista fizikalne medicine i sportske medicine.
Bol porekla iliopsoapsa, pubisa i aduktora se tretira fizikalnom terapijom i primenom nesteroidnih antiinflamatornih lekova. U pojedinim slučajevima bol povezanim sa aduktorima, može se razmotriti operativno lečenje koje podrazumeva tzv. tenotomiju jer se smatra da je poreklo bola na samom pripoju mišića. Bol porekla ingvinalnog kanala se tretira kombinacijom fizikalne medicine, analgetskom terapijom a u slučaju neuspeha i hirurškim pristupom – operacijom preponskog kanala.